Proteza CPAP czy Auto CPAP?

Osoby szukające protezy dla siebie często spotykają się z określeniem: Auto CPAP. Czym rożni się zwykła proteza od protezy Auto? Zwykły aparat CPAP dostarcza podczas snu ciśnienie o stałym poziomie. Aparat Auto CPAP dostarcza tyle ciśnienia, ile aktualnie pacjent potrzebuje. Aparat Auto CPAP ocenia to dzięki specjalnemu algorytmowi zapewniajacemu dokłądną analizę wszystkich istotnych parametrów.

Czy aparat wyposażony jest w ulgę wydechową?

Dzięki uldze wydechowej aparat CPAP obniża ciśnienie podczas robienia wydechu. Dzięki temu pacjentowi po prostu łatwiej wyzbyć się powietrza z maski. Tę opcję posiadają zarówno aparaty CPAP jak i Auto CPAP. Ulga może włączać się na początku wydechu lub przed zakończeniem wdechu.

Jak często używać aparatu CPAP?

Protezy używa się zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej po prostu co noc, podczas snu. Krótkie przerwy (np. 1-2 dni), które zdarzają się rzadko, nie mają większego wpływu na całokształt leczenia. Należy pamiętać, że leczenie bezdechu jest długotrwałe, dlatego niezbędne są regularne kontrole nasilenia choroby u lekarza.

Czy kupić też nawilżacz?

Najlepiej zakup nawilżacza skonsultować z lekarzem. Często jest on wskazany zwłaszcza wtedy, gdy pacjent korzysta z protezy CPAP w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Nawilżacza nie trzeba kupować od razu, można kupić go później, gdy już będziemy regularnie używać aparatu.

Czy filtry w aparacie trzeba wymieniać?

Aparaty CPAP wyposażone są w filtry, mające na celu wychwytywanie z powietrza zanieczyszczeń, które mogłoby podrażniać drogi oddechowe. Filtry gąbkowe można prać, natomiast jednorazowe należy wymieniać. W większości modeli można zrobić to samemu. Ważne jest to, by używać filtrów producenta danego aparatu, a nie domowych materiałów zastępczych.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.