Problem odleżyn dotyczy osób, które (najczęściej z powodu swojej choroby i trwającego leczenia) przez długi czas przebywają w pozycji leżącej. Jeżeli jednocześnie nie zmieniają swojej pozycji, to w wyniku długotrwałego ucisku, który doprowadza do zahamowania prawidłowego przepływu krwi, w pewnym momencie może dojść do powstania uszkodzeń skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek, czyli właśnie do odleżyn. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, czym są odleżyny oraz doradzamy, co można zrobić, żeby zapobiegać ich powstawaniu.

Jak dokładnie powstają odleżyny?

Do powstawania odleżyn dochodzi na skutek długotrwałego uciskania tkanek miękkich, które pokrywają kości. Ten stan powoduje, że coraz słabiej dopływa do nich krew. Na skutek tego na skórze pacjenta na początku powstaje zaczerwienienie i niewielki jeszcze obrzęk w miejscu ucisku oraz zaczyna on odczuwać ból. Po pewnym czasie uciskana skóra zaczyna też  sinieć i się łuszczyć, przez co staje się jeszcze bardziej wrażliwa. Im dłużej pacjent przebywa w tej samej pozycji leżącej, tym powstające objawy stają się coraz bardziej uporczywe. Z czasem z powstałych ran zaczyna się sączyć płyn surowiczy, zaczynają obumierać tkanki skóry i dochodzi do powstania nadżerek, czyli ubytków owrzodzeniowych. W tym momencie można już mówić o powstaniu odleżyn i konieczne jest rozpoczęcie nie tylko wykonywania działań, które nie dopuszczą do dalszego pogarszania się stanu pacjenta, ale również rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jest to tym bardziej ważne, że jeżeli doprowadzimy do tego, że stan ten będzie się jeszcze bardziej pogarszał, zaczną obumierać coraz głębiej położone tkanki, także mięśnie i ścięgna, a z czasem także kości. Pod koniec rozwój odleżyn może doprowadzić do zniszczenia obnażonej kości i do powstania bakteryjnego zakażenia szpiku kostnego, a to będzie już stanowiło także poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

Odleżyny zazwyczaj powstają w miejscach, które są najbardziej narażone na długotrwały ucisk, czyli w miejscach nacisku na materac oraz w miejscach, które są stale uciskane przez przykrycie. Bardzo często odleżyny powstają też u pacjentów, którzy mają założony gips. W takich przypadkach rozwijają się one w miejscach, w których opatrunek za bardzo ociera ciało.

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Z racji tego, jak groźne mogą być powstające odleżyny, opiekując się osobami, które na stałe lub przez dłuższy czas są zmuszone przebywać w pozycji leżącej trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Przede wszystkim, jeżeli pacjent będzie musiał przez dłuższy czas przebywać w pozycji leżącej, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Na pewno warto, żeby przez ten czas przebywał na odpowiednim łóżku ortopedycznym, które będzie wygodniejsze nie tylko dla niego, ale także dla opiekującej się nim osoby, ponieważ ta będzie mogła mu łatwiej zmienić pozycję, łatwiej zająć się jego higieną osobistą oraz łatwiej np. zmienić pościel. Nie trzeba jednak od razu kupować takiego łóżka, nasza firma oferuje także usługi wypożyczenia łóżek rehabilitacyjnych. Jest to bardzo dobra opcja, zwłaszcza jeżeli pacjent będzie musiał przebywać w pozycji leżącej tylko przez jakiś czas.

Bardzo ważny będzie także dobór odpowiedniego materaca. Żeby zapobiegać powstawaniu tego typu problemom, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie materaca przeciwodleżynowego. Tego rodzaju materace skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn, dzięki specjalnemu wyprofilowaniu i harmonijnemu wypełnieniu powietrzem.

Żeby zapobiegać powstawaniu odleżyn, trzeba także co jakiś czas zmieniać pozycję chorego. Najlepiej jest to robić często, nawet co 1-2 godziny. Warto jest także co najmniej 2 razy dziennie oglądać skórę chorego w okolicach ciała, które są najbardziej narażone na odleżyny. Warto przy tym jest dotknąć te miejsca, żeby sprawdzić, czy pacjent nie odczuwa żadnego bólu oraz, czy pod skórą nie pojawiły się charakterystyczne przy rozwoju odleżyn zgrubienia. Żeby zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn, trzeba też w miarę regularnie zmieniać pościel chorego oraz jego bieliznę. Koniecznie trzeba też zadbać o jego higienę osobistą, a później o dokładne wysuszenie mytych części ciała.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.