Aparaty CPAP/APAP to specjalne urządzenia, które przeznaczone są do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, a także innych niewydolności oddechowych. Składają się z aparatu pompującego powietrze oraz maski obwodu oddechowego, swoim wyglądem przypominającej elastyczną rurkę. Maska mocowana jest na:

  • nos,
  • usta i nos,
  • całą twarz pacjenta.

Powinna być odpowiednio dobrana i dopasowana, gdyż to od tego w dużej mierze zależy skuteczność terapii. Kluczowe jest w niej urządzenie wspomagające oddech pacjenta podczas bezdechów nocnych.

Czym różni się CPAP od APAP?

W obiegowym posługiwaniu się nazewnictwem oba urządzenia są utożsamiane ze sobą, a ich nazwy traktowane jak synonimy. Tymczasem jest to różny sprzęt, choć służy temu samemu celowi. APAP to nic innego jak automatycznie działający CPAP. Takie urządzenia określane są także jako auto CPAP. W CPAP powietrze jest dostarczane pod stałym, ustalonym ciśnieniem. W przypadku aparatów APAP ciśnienie jest automatyczne dostosowywane do zmieniających się potrzeb oddechowych pacjenta i działa na minimalnym ciśnieniu, w czasie świadomego oddychania. W razie potrzeby można ustawić na tym sprzęcie parametry podobnie jak w CPAP, czyli dostarczać powietrze pod stałym ciśnieniem.

Rodzaje masek w aparatach CPAP/ APAP

Wyróżniamy trzy podstawowe typy masek do :

  • maski nosowe – obejmują wyłącznie nos pacjenta. Są mniejsze niż warianty na nos i usta, dlatego dla niektórych pacjentów mogą być bardziej komfortowe w stosowaniu. Umożliwiają też swobodne oddychanie, bez względu na ciśnienie podawanego powietrza. W tym przypadku można wybrać pomiędzy maskami obejmującymi cały nos lub wyposażonymi w dopasowane do wielkości nozdrzy podnosowe poduszki, niedotykające śluzówki nosa;
  • maski donosowe – przeznaczone są do podawania powietrza bezpośrednio do otworów nosowych. Trzeba jednak pamiętać, że maski nosowe, chociaż stosunkowo niewielkie i komfortowe, to jednak nie są polecane każdemu. Zrezygnować z nich powinni pacjenci z niedrożnością nosa, wynikającą na przykład z alergii, skłonności do przeziębień, polipów, nieprawidłowego ułożenia przegród nosowych oraz ze skłonnością do otwierania ust podczas snu;
  • maski hybrydowe – zakrywające tylko usta donosowymi wkładkami lub częścią kołnierza maski, przylegającym do nozdrzy pacjenta, jednocześnie nie opierając się na kości nosowej, a co za tym idzie nie powodując odleżyn na nosie;
  • maski całotwarzowe – obejmują usta i nos, dlatego nazywane są ustno-nosowymi. Obejmują większą powierzchnię twarzy, jednak są dość popularne wśród pacjentów. Polecane są przede wszystkim osobom, które nie mogą stosować masek nosowych. Chociaż ich rozmiar jest nieco większy, to jednak nie powinny powodować większego dyskomfortu. Pewne trudności mogą się pojawić wyłącznie u osób z zarostem. Odpowiednio dopasowana maska pełnotwarzowa powinna dopasować się do kształtów twarzy, tworząc nieprzepuszczalną i stabilną powłokę.

Bez względu na to, jaki typ maski do aparatu CPAP/APAP wybierzesz, pamiętaj, że musi być ona idealnie dopasowana do twarzy. Nawet najdroższy sprzęt nie spełni swoich funkcji, jeśli maska nie będzie prawidłowo przylegała.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.