Bezdech senny jest chorobą nad którą badania rozpoczęto stosunkowo niedawno. Przeważnie dotyczy ona mężczyzn, jednak zapadają na nią również kobiety. Często chorzy nawet nie wiedzą, że chorują na OBS (obsturacyjny bezdech senny). Do lekarza przyprowadzani są przez swoich partnerów, których niepokoi to, jak oddychają w nocy.

Objawy

Bezdech dotyczy osób chrapiących. Gdy w nocy chrapią, raz na jakiś czas zapada cisza trwająca ponad 10s, podczas której chory po prostu przestaje oddychać. Skutkuje to niedotleniem organizmu i ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Na bezdech chorują przeważnie osoby otyłe. Podczas snu dochodzi do zapadania się języka i gardła, a gdy jest ono otłuszczone, przepływ powietrza jest po prostu za mały. Po chwili bezdechu osoba chora gwałtownie próbuje złapać powietrze, jednak nie zawsze budzi się. Dlatego też chorujący często są zdziwieni, gdy ktoś mówi im, że mają problem z oddychaniem w nocy. Bezdech skutkuje rozdrażnieniem i bólem głowy w ciągu dnia, gdyż sen jest nieefektywny. Czasami osoby chorujące na bezdech skarżą się, że miewają koszmary i nadmiernie się w nocy pocą.

Leczenie

Leczenie bezdechu nie jest łatwe. Potrzebny jest do niego specjalny aparat do leczenia bezdechu sennego(proteza powietrzna CPAP). Jak działa? Jest to maska, która wtłacza do płuc powietrze pod ciśnieniem. Dzięki temu gardło nie zapada się i nie dochodzi do bezdechów. Jednak aparat nie wyleczy bezdechu, zapobiega tylko jego objawom. Dlatego też gdy chory połozy się spać bez niego, bezdech powróci. Na rynku dostępne są również maski Auto CPAP, które nie wtłaczają powietrza cały czas, lecz same rozpoznają, kiedy musza to zrobić. Dzięki nim sen jest bardziej komfortowy. Najczęstszą przyczyną bezdechu jest otyłość, w związku z tym osoba leczona obowiązkowo musi zrzucić nadmiarowe kilogramy. Zdarza się, że przyczyną bezdechu może być też cofnięta żuchwa. Wtedy choremu zaleca się założenie aparatu ortodoncyjnego, aby doprowadzić zgryz do prawidłowego stanu.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.