Wielu z nas chociaż raz w życiu miało do czynienia z opieką nad chorą osobą. Opieka nad kimś lekko unieruchomionym lub wręcz przykutym do łóżka wymaga dużo cierpliwości i pomysłowości zarówno od pacjenta, jak i od jego opiekuna. O wiele łatwiej opiekować się kimś, kto leży na specjalistycznym łóżku rehabilitacyjnym, podobnym do tych, które znamy ze szpitali. Czym takie łóżko różni się od zwykłego łóżka i czy można w jakiś sposób zamówić je do prywatnego mieszkania?

Łóżko rehabilitacyjne

Łóżka rehabilitacyjne zostały zaprojektowane specjalnie do ułatwienia opiekunom doglądania chorego. Łóżko podzielone jest na sekcje. Każdą z nich można oddzielnie ustawiać, w najnowszych modelach robi się to przy pomocy pilota. Chory nie musi więc prosić o pomoc opiekuna, może zrobić to zdalnie sam. Może w dowolnej chwili przejść do pozycji półsiedzącej, by np. poczytać książkę lub coś zjeść. W niektórych łóżkach można również regulować ich wysokość. Dzięki temu opiekunowie nie muszą schylać się nad chorym i obciążać kręgosłupa. Profesjonalne łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w różnego rodzaju wysięgniki, barierki i uchwyty. Dzięki nim chory może podciągać się na łóżku i zmieniać pozycję. W późniejszych etapach rehabilitacji będą one pomoce przy wstawaniu z łóżka. W przypadku dłużej rehabilitacji do łóżka można zamówić również specjalistyczny materac przeciwodleżynowy.

Tylko w szpitalu?

Profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny obecnie dostępny jest również dla zwykłych Kowalskich. Łóżko można kupić chociażby w jednym ze sklepów internetowych przy pomocy kilku kliknięć. Po kilku dniach dotrze ono pod nasze drzwi. Czasami dobrym rozwiązaniem dla rodziny chorego jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.  Jeśli rehabilitacja nie będzie trwała długo, nie warto kupować łóżka, lepiej jest je wypożyczyć na jakiś czas. Po pierwsze, zaoszczędzimy pieniądze, po drugie, nie będziemy mieli problemu co zrobić z meblem, gdy do pokoju już zdrowej osoby wróci zwykłe łóżko.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.