Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe to nie tylko większy komfort dla osoby leżącej, ale też ochrona przed powstawaniem bolesnych odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe przeznaczone są dla osób:

  • obłożnie chorych,
  • mających problemy z poruszaniem się,
  • długotrwale nieprzytomnych.

Znajdujące się w nich komory powietrzne sprawiają, że napięcie i ciężar są rozkładane na różne partie ciała.

Nacisk różnicowany jest za pomocą regularnej pracy pompy, która wtłacza powietrze z jednej komory do drugiej (ważne, by pracowała bardzo cicho i sprawnie). Taki mechanizm skutecznie przeciwdziała odleżynom.

Materace przeciwodleżynowe stosuje się zarówno na łóżkach szpitalnych, jak i w warunkach domowych.

Wyróżniamy 2 rodzaje materacy przeciwodleżynowych:
*️⃣️bąbelkowe oraz
*️⃣️rurowe.
Te pierwsze stosuje się prewencyjnie, tzn. w sytuacji, gdy u pacjenta nie występują jeszcze odleżyny lub są dopiero w początkowym stadium. Natomiast gdy odleżyny są już w zaawansowanej fazie, wówczas należy zastosować materac rurowy. Należy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia (przedziurawienia) materaca o konstrukcji rurowej możliwe jest dalsze jego użytkowanie nawet przy niewydolności pojedynczej komory. Inaczej jest z materacami bąbelkowymi – tu niewydolność jednej komory rzutuje na skuteczność działania całego materaca. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonano materac. Materac bąbelkowy wykonany jest ze specjalnego, zmywalnego tworzywa. Materac rurowy pokryty jest z kolei miłym w dotyku materiałem, o większej odporności na czynniki mechaniczne i upływ czasu. Posiada także boczne zakładki przeciwdziałające przesuwaniu się materaca. O czym jeszcze warto wiedzieć? Materac przeciwodleżynowy kładziemy na tradycyjny materac, a na samą góre (tuż pod ciało chorego) nakładamy prześcieradło.  Decydując się na materac przeciwodleżynowy warto skorzystać z REFUNDACJI NFZ w MEDSEVEN!

 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.