Opieka nad osobą unieruchomioną w łóżku wymaga dużo zaangażowania od opiekuna. Musi on regularnie dbać o to, aby na ciele chorego nie pojawiły się odleżyny. Odleżyny powstają na skutek długotrwałego ucisku na tkanki chorego. Najczęściej robią się na potylicy, pośladkach, łokciach i piętach osoby leżącej na łóżku. Pierwotnie są to małe zaczerwienienia, jednak zaniedbane przekształcają się w bolesne rany. Nieleczone odleżyny mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Jak zapobiegać odleżynom?

Na szczęście odleżynom da się zapobiegać. Potrzebna jest jednak skrupulatność i spostrzegawczość opiekuna. Chorego powinno się przekładać co maksymalnie dwie godziny. Pozycję należy zmieniać mu tak, by za każdym razem materac naciskał na inne partie ciała. Podczas przekładania newralgiczne miejsca należy masować używając oliwki, aby poprawić ich ukrwienie. Kończyny można delikatnie zginać i rozprostowywać. Trzeba dokładnie przyjrzeć się skórze chorego w miejscach, które były uciskane. Jeśli pojawiły się na nich zaczerwienienia lub inne zmiany, należy na nie szczególnie uważać, a najlepiej smarować je specjalną maścią.

Ochrona ciała

Delikatną skórę chorego należy dodatkowo chronić. Zadbajmy o to, aby prześcieradło było zawsze równo naciągnięte,  a w łóżku nie znajdowały się żadne okruszki lub paprochy. Często poprawiajmy pościel, aby nie miała zagnieceń, które będą się wpijały w ciało osoby chorej. Często zmieniajmy choremu bieliznę nocną i pamiętajmy, by zawsze była ona luźna. Dobrym pomysłem jest zakup lub wypożyczenie materaca przeciwodleżynowego, dostępnego w sklepach internetowych oferujących sprzedaż sprzętu rehabilitacyjnego. Opieka nad osobą chorą, przykutą do łóżka wymaga też trochę kreatywności, w zależności od tego, jaka cześć jego ciała jest najbardziej podatna na pojawianie się ranek. Gdy są to pięty, możemy pomyśleć o podłożeniu specjalnego wałka pod nogi, który uniesie stopy w górę i da piętom odetchnąć od nacisku materaca.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.