Respirator jest urządzeniem, które w najcięższych stanach pacjenta może ratować jego życie. Zastępuje lub wspomaga płuca w ich funkcji, umożliwiając utrzymanie procesu oddychania wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie robić tego sam. Jak to działa?

Kiedy stosuje się respirator?

Respirator stosuje się wtedy, gdy pacjent jest niewydolny oddechowo, a więc nie może samodzielnie oddychać. Dzieje się tak w wyniku toczących się procesów chorobowych lub na skutek poważnych wypadków. Taka mechaniczna wentylacja płuc jest często sposobem na uratowanie życia. Jak cenne jest działanie respiratorów, można było się przekonać w czasie pandemii koronawirusa, wywołującego Covid-19. Wielu pacjentów zawdzięcza im swoje życie. Bywa, że pacjent w wyniku urazów lub chorób neurologicznych jest zmuszony do długotrwałego stosowania respiratora. Nie oznacza to jednak, że musi przebywać w szpitalu. Dziś respiratory domowe umożliwiają prowadzenie mechanicznej wentylacji poza placówką leczniczą. W szpitalach, na oddziałach, respiratory stosowane są także w czasie operacji w znieczuleniu ogólnym. W takim stanie zastępują pacjentowi jego naturalne funkcje oddechowe, które w trakcie operacji są „wyłączone” w wyniku działania anestezji.

Jak działa respirator?

Działanie respiratora polega na dostarczeniu powietrza bezpośrednio do płuc pacjenta. Dzieje się to pod ścisłą kontrolą urządzenia monitorującego i sterującego jednocześnie. Lekarz wprowadza właściwe parametry dla danego pacjenta, a urządzenie zasysa powietrze z otoczenia i wzbogaca je dodatkowym tlenem. Respirator nawilża i ogrzewa powietrze, a  specjalne filtry oczyszczają je przed wprowadzeniem do płuc pacjenta. Dzięki ciśnieniu, generowanemu przez urządzenie, jest ono bezpiecznie podawane, a następnie odprowadzane na zewnątrz. Urządzenie wykonuje więc samodzielnie całą pracę, zastępując funkcje oddechowe pacjenta.

Respiratory są urządzeniami ratującymi życie, które stosuje się zarówno w szpitalach, jak i w warunkach domowych. Ich funkcjonalność jest tak zaprojektowana, by optymalnie zastępować naturalne oddychanie i wspomagać pacjentów w powrocie do zdrowia.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.