Koncentratory tlenu to specjalistyczne aparaty medyczne służące do zwiększania zawartości tlenu w dostarczanym pacjentom powietrzu. Dzięki nim można przeprowadzać skuteczną tlenoterapię, czyli leczenie skoncentrowanym tlenem. Taka forma leczenia jest efektywną metodą terapii w przypadku osób zmagających się z różnymi chorobami płuc i układu oddechowego, schorzeniami układu krążenia, a nawet chorobami psychicznymi, alergiami czy menopauzą. Bywa też często ratunkiem dla chorych na COVID-19, a zastosowanie koncentratorów tlenu jest efektywnym sposobem zwalczania powikłań tej ciężkiej choroby.

Czym są i jak działają koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenu to urządzenia, których zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Pobierają one powietrze bezpośrednio z otoczenia, a następnie przepuszczają je przez specjalny filtr molekularny, na którym zatrzymywane są cząsteczki azotu. Wdychane przez nas powietrze składa się z mieszaniny kilku gazów. Tlen stanowi zaledwie 21% jego zawartości, pozostała część to azot, którego stężenie wynosi aż 78% oraz śladowe ilości innych gazów (około 1%).

Po oczyszczeniu zassanego powietrza z azotu zwiększa się w nim zawartość tlenu, którego stężenie osiąga od 90% do nawet 95%. Takie wysoko nasycone tlenem powietrze jest następnie podawane pacjentowi poprzez specjalną maseczkę albo kaniulę. Koncentratory tlenu dodatkowo filtrują powietrze oraz nawilżają je, dzięki czemu oddychanie nim jest zdrowe i przyjemne.

Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje koncentratorów tlenu: urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Koncentratory stacjonarne charakteryzują się stosunkowo dużymi wymiarami, dlatego nie są najlepszym wyborem do leczenia domowego. Tego typu urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim w szpitalach, przychodniach oraz klinikach. Jest to profesjonalny sprzęt medyczny o dużej wydajności i efektywności pracy. Jeżeli chory wymaga stałej tlenoterapii, zaleca się zakupienie lub wypożyczenie stacjonarnego koncentratora tlenu do użytku domowego. Jego obsługa jest na tyle prosta, że poradzą sobie z nią nawet osoby w podeszłym wieku.

Mobilne koncentratory tlenu to urządzenia wyróżniające się niewielkimi wymiarami i małą wagą, dzięki czemu z łatwością można je wszędzie ze sobą zabrać. Niektóre modele wyposażone są w kółka i rozsuwaną rączkę – można je więc ze sobą przenosić jak walizkę. Inne modele mają szelki, które umożliwiają noszenie ich w formie wygodnego plecaka. Takie aparaty są najczęściej stosowane w przypadku pacjentów, dla których tlenoterapia jest leczeniem uzupełniającym (np. w leczeniu bezdechu sennego).

Osobom, które muszą korzystać z koncentratora tlenu przez wiele godzin dziennie, mobilne urządzenia zapewniają poczucie wolności. Dzięki nim nie są one skazane na ciągłe przebywanie w zamknięciu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i wyższy komfort życia. Przenośne koncentratory dają im bowiem możliwość wychodzenia na spacery czy spotykania się z przyjaciółmi poza domem. Biorąc ze sobą przenośne urządzenie, pacjent nie musi się martwić, że szybko się ono wyładuje. Nowoczesne przenośne koncentratory tlenu są bowiem wyposażone w pojemne akumulatory, które umożliwiają im sprawną pracę od 4 do nawet 8 godzin.

 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.