Zarówno inhalatory, jak i nebulizatory to urządzenia medyczne przeznaczone do przeprowadzania terapii wziewnej. Są one ze sobą często mylone, jednak różnią się od siebie kilkoma ważnymi cechami. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pokrótce podstawowe różnice pomiędzy nebulizatorami a inhalatorami i podpowiemy, kiedy lepiej skorzystać z jednego, a kiedy z drugiego urządzenia.

Czym jest inhalacja?

Inhalator to wyrób medyczny przeznaczony do przeprowadzania inhalacji. Jest to niezwykle efektywna forma leczenia schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Może być ona wykonywana w warunkach domowych przy użyciu zwykłego garnka z gorącą, parującą wodą, do której wlewa się np. kilka kropli olejku eterycznego oraz ręcznika narzucanego pacjentowi na głowę albo przy pomocy specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego do takich zabiegów. Niezależnie od wybranej metody inhalacja polega na wprowadzaniu do dróg oddechowych wybranej substancji razem z ciepłym powietrzem.

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja to rodzaj inhalacji, która polega na podaniu leku w formie aerozolu do dróg oddechowych pacjenta. Chory wdycha delikatną, chłodną mgiełkę, w której znajdują się mikrocząsteczki leku. Metodę tę wykorzystuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu różnych schorzeń (np. astmy, mukowiscydozy, zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Podstawowa różnica między inhalacją a nebulizacją to fakt, iż podczas nebulizacji stosowane są leki, a podczas inhalacji najczęściej naturalne olejki eteryczne czy napary z ziół. Nie każdy inhalator ma możliwość zastosowania w nim leku, choć na rynku dostępne są też takie modele.

Aby przeprowadzić nebulizację, konieczne jest posiadanie specjalistycznego urządzenia – nebulizatora. Składa się on z: głowicy rozpylającej, aplikatora (może być to maska, ustnik albo końcówka na nos), węża doprowadzającego powietrze i sprężarki. Taki sposób podawania leków jest bardzo korzystny dla zdrowia pacjentów, gdyż są one dostarczane bezpośrednio do układu oddechowego. Nie obciążają więc wątroby i innych układów, które byłyby narażone na negatywne efekty terapii w przypadku zastosowania tradycyjnych preparatów podawanych drogą doustną.

Inhalacja i nebulizacja w skrócie

W dużym skrócie można powiedzieć, że inhalacja jest pojęciem szerszym od nebulizacji. Można ją bowiem wykonywać przy użyciu różnorodnych urządzeń (specjalistyczne inhalatory albo proste inhalatory parowe wykonane z plastiku), a nawet przedmiotów codziennego użytku (garnek albo miska z gorącą wodą i ręcznik).

Nebulizacja to zabieg wymagający użycia profesjonalnego sprzętu medycznego, który przekształca wybrany przez lekarza lek w aerozol. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli nebulizatorów. Niektóre z nich działają na zasadzie ultradźwięków, inne wykorzystują sprężone powietrze. Do nebulizacji nie wolno stosować olejków eterycznych ani ziół, ponieważ podane w tej formie mogłyby być szkodliwe dla zdrowia. Każdy nebulizator ma w sobie inhalator, natomiast nie każdy inhalator ma w sobie nebulizator umożliwiający podawanie leków drogą wziewną.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.