Ciśnieniomierz to jedno z podstawowych urządzeń medycznych, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Służy on do mierzenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Przyda się więc szczególnie osobom, które mają problemy z ciśnieniem tętniczym. Powinien się jednak znajdować w wyposażeniu każdej apteczki domowej nawet u osób, które dotychczas nie skarżyły się na zaburzenia ciśnienia. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj ciśnieniomierza wybrać – naramienny czy nadgarstkowy.

Czym charakteryzuje się ciśnieniomierz naramienny?

Ciśnieniomierze naramienne są najczęściej wybierane, gdyż charakteryzują się dużą precyzją pomiarów. Elektroniczne urządzenia tego typu składają się z: gumowego mankietu naramiennego obciągniętego tkaniną, gumowego wężyka służącego do doprowadzania do niego powietrza, zintegrowanej z urządzeniem pompki oraz mikrokomputera, dzięki któremu możliwe jest odpowiednie napompowanie mankietu, a następnie rozluźnienie go. Nowoczesne ciśnieniomierze naramienne mają wygodne panele elektroniczne, na których znajduje się wyświetlacz. Tego typu urządzenia cieszą się dużą popularnością, ponieważ ich pomiary są dokładniejsze od tych wykonywanych przy pomocy ciśnieniomierzy nadgarstkowych, co jest szczególnie ważne, jeśli zaburzenie krążenia występuje w kończynach.

Czym charakteryzuje się ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie znacznie mniejsze od swoich naramiennych odpowiedników. Dzięki temu może bez problemu towarzyszyć Ci w każdej podróży. W odróżnieniu od aparatu naramiennego zakłada się go na nadgarstek. Pomiar ciśnienia krwi jest przeprowadzany przez badanie falowania żyły znajdującej się w nadgarstku. Strumień krwi przepływający pod mankietem powoduje bowiem jego drgania. Te niewielkie urządzenia są wyposażone w wyświetlacz, pompkę, mikrokomputer oraz mankiet nadgarstkowy. Niestety są one mniej dokładne od ciśnieniomierzy naramiennych.

Dla kogo lepszy będzie ciśnieniomierz naramienny, a dla kogo nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz naramienny to doskonałe i precyzyjne urządzenie, które powinno znajdować się w każdej domowej apteczce. Sprawdza się w przypadku użytku stacjonarnego u osób w każdym wieku. Ciśnieniomierz nadgarstkowy to kompaktowe urządzenie, które można ze sobą wszędzie zabrać, dlatego polecany jest osobom, które często podróżują, a muszą regularnie wykonywać pomiary ciśnienia. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób starszych, które mają problem z samodzielnym zapięciem mankietu powyżej łokcia.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.