Pompa infuzyjna to urządzenie medyczne służące do stałego lub cyklicznego, precyzyjnego dawkowania zaordynowanego przez lekarza leku. Składa się z korpusu wyposażonego w układ elektroniczny, panel sterowania oraz wyświetlacz, specjalistycznej strzykawki i tłoka połączonego z siłownikiem, dzięki któremu możliwe jest mechaniczne przesuwanie go w strzykawce. Tego typu pompy znajdują zastosowanie w anestezji, na oddziałach intensywnej terapii, kardiologii, neonatologii, onkologii oraz w każdym przypadku, kiedy niezbędne jest łatwe i dokładne dawkowanie leku.

W jaki sposób należy obsługiwać pompę infuzyjną?

Pompy infuzyjne to specjalistyczny sprzęt medyczny, który został zaprojektowany w taki sposób, aby jego obsługa nie nastręczała żadnych problemów. Po odpowiednim przeszkoleniu może je obsługiwać każdy, dzięki czemu można z nich korzystać nie tylko w placówkach medycznych, ale również w prywatnych domach pacjentów. Na początku należy ustawić parametry pracy pompy. Ustala się wówczas, ile leku ma być podawane choremu i jaka będzie jego prędkość przepływu.

Następnym krokiem jest umieszczenie jednorazowej strzykawki lub strzykawek (w przypadku pomp działających dwutorowo) w torze pompy. Później należy uruchomić tłok, który jest odpowiedzialny za właściwą prędkość podawania leku. Wszystkie parametry pompy infuzyjnej muszą być podane przez lekarza albo pielęgniarkę. Wyróżniamy pompy jedno- i dwustrzykawkowe. Zaletą urządzeń działających dwutorowo jest fakt, iż jeden aparat może obsługiwać dwa osobne tory infuzyjne, co jest szczególnie korzystne, gdy pacjent wymaga regularnego podawania dwóch leków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę infuzyjną?

Kupując pompę infuzyjną, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwość jej obsługi, dzięki czemu korzystanie z niej nie będzie przysparzać żadnych problemów. Dobra pompa powinna być również stabilna, łatwa w czyszczeniu, a także wykonana z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Ważny jest też ekran, który powinien być czytelny, wygodna, numeryczna klawiatura, przejrzystość wyświetlanych informacji oraz możliwość precyzyjnego zaprogramowania urządzenia. Warto więc zdecydować się na zakup pompy od renomowanego producenta z interfejsem w języku polskim.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.