Jeżeli chorujesz na cukrzycę, powinieneś posiadać własny glukometr. To małe urządzenie medyczne zostało stworzone specjalnie dla diabetyków, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i umożliwić samodzielne kontrolowanie zawartości glukozy we krwi. Regularnie robione pomiary pozwalają ocenić, na ile skuteczna jest wdrożona forma leczenia, a kiedy wynik znacznie odbiega od normy, można błyskawicznie zareagować.

Czym jest i jak działa glukometr?

Glukometr to mobilny sprzęt medyczny niewielkich rozmiarów, który przeznaczony jest do samodzielnego mierzenia stężenia glukozy we krwi. Zasada jego działania jest bardzo prosta, dzięki czemu z jego obsługą poradzi sobie każdy. Osoby chore na cukrzycę powinny używać glukometru kilka razy dziennie. Pomiary wykonuje się na czczo, a także 2 godziny po zjedzeniu każdego posiłku.

Aby sprawdzić, jaki jest poziom glukozy we krwi, wystarczy włączyć urządzenie, a następnie umieścić w nim pasek testowy. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem i nakłucie opuszka palca specjalnym nakłuwaczem, który dołączony jest do glukometru. Nakłucie powinno być wykonane na taką głębokość, aby kropla krwi sama wypłynęła z opuszki. Nie można wyciskać jej z palca, gdyż może to zafałszować wyniki pomiaru. Uzyskaną w ten sposób kroplę krwi umieszcza się na pasku testowym, a następnie odczytuje się wynik i zapisuje go wraz z godziną oraz okolicznościami pomiaru w przeznaczonym do tego dzienniczku diabetyka.

Dlaczego warto mieć glukometr w domu?

Każdy diabetyk powinien mieć swój własny glukometr, który umożliwi mu stałą kontrolę stężenia glukozy we krwi. Aparat do mierzenia cukru to urządzenie całkowicie bezpieczne, z którego mogą korzystać osoby w każdym wieku niezależnie od ich stanu zdrowia. Przydaje się nie tylko cukrzykom, ale również kobietom w ciąży, które są narażone na cukrzycę ciążową. Dzięki wykonywanym co najmniej dwa razy dziennie pomiarom mogą one ocenić, czy stosowana przez nie dieta cukrzycowa jest skuteczna.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.