W każdym domu powinna znajdować się dobrze wyposażona domowa apteczka, po którą można sięgnąć, gdy któryś z domowników zachoruje. Jej zawartość powinna być przemyślana, aby nie zabrakło w niej podstawowych leków i akcesoriów medycznych. Każda rodzina powinna także mieć pod ręką podstawowe sprzęty medyczne, które umożliwiają szybkie rozpoznanie problemu zdrowotnego i podjęcie leczenia.

Jakie sprzęty medyczne powinny znajdować się w każdym domu?

Niezależnie od tego, ile masz lat oraz czy mieszkasz sam, czy z rodziną, warto zadbać o to, aby w Twoim domu były te sprzęty medyczne:

  1. Termometr

O konieczności posiadania termometru nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać. To urządzenie służy do mierzenia temperatury ciała. Dzięki niemu wiesz, kiedy jest ona podwyższona, co wskazuje na rozwijającą się infekcję lub stan zapalny. Jest to podstawowe narzędzie diagnostyczne. Najwygodniejsze w użyciu są termometry bezdotykowe, które można stosować nawet u bardzo małych dzieci.

  1. Nebulizator

Jest to urządzenie służące do robienia nebulizacji. Jego zadanie polega na wytwarzaniu chłodnej mgiełki, w której rozpylone są mikrodrobinki wybranej substancji leczniczej. Dzięki jego zastosowaniu można podawać choremu leki (nawet antybiotyki) bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu nie jest obciążana wątroba oraz inne narządy, a leczenie jest wyjątkowo efektywne. Nebulizacja nie wymaga skoordynowania oddechu z momentem podawania leku, więc można stosować ją nawet u niemowlaków i małych dzieci.

  1. Pulsoksymetr

Jest to małe urządzenie służące do wykonywania nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi, czyli jej nasycenia tlenem. Parametr ten informuje o tym, jaki jest poziom dotlenienia całego organizmu. Kiedy saturacja jest niska, chory odczuwa duszności, które, bez odpowiednio szybkiej reakcji, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Pulsoksymetr przenośny jest szczególnie przydatny w czasach szalejącej pandemii koronawirusa, gdyż podstawowym objawem choroby COVID-19 jest właśnie niedotlenienie organizmu.

  1. Ciśnieniomierz

Nie może go zabraknąć w żadnej domowej apteczce. Prosty i bezbolesny pomiar pozwala zorientować się, jakie jest ciśnienie krwi chorego oraz jego tętno. Nieprawidłowości w ciśnieniu mogą wskazywać na rozwój nadciśnienia tętniczego, któremu można zapobiec poprzez regularne mierzenie ciśnienia w domu.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.