Inhalacje to doskonała metoda zwalczania infekcji dróg oddechowych. Ich prozdrowotne działanie znane jest od wieków. Tę formę leczenia stosowano już od czasów starożytnych, kiedy to Hipokrates stworzył pierwszy inhalator. Był to garnek z dziurami w pokrywie, przez które wydobywały się lecznicze pary wód mineralnych lub naparów ziołowych. Obecnie dysponujemy o wiele bardziej wyrafinowanymi inhalatorami. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są np. inhalatory bezprzewodowe.

Na czym polegają inhalacje?

Inhalacje to zabiegi lecznicze, podczas których pacjent wdycha pary wód mineralnych, roztworów leków albo ich aerozoli. Aby móc wykonać inhalację, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt medyczny. Może być to inhalator lub nebulizator. Zaletą niektórych nebulizatorów jest możliwość podawania antybiotyków. Stosowanie inhalacji jest polecane zarówno w profilaktyce infekcji sezonowych, jak i podczas leczenia poważnych chorób górnych dróg oddechowych. Dzięki nim drogi oddechowe są prawidłowo nawilżone, a zalegająca w nich wydzielina staje się znacznie rzadsza, więc o wiele łatwiej można się jej pozbyć.

Inhalacje są wykorzystywane m.in. podczas leczenia:

  • przeziębienia,
  • kaszlu,
  • chorób zatok,
  • chorób krtani,
  • niedyspozycjach głosowych,
  • zapalenia oskrzeli,
  • astmy,
  • alergii.

Czym charakteryzują się inhalatory bezprzewodowe?

Na rynku dostępne są małe i łatwe w użyciu inhalatory bezprzewodowe. Przy ich pomocy można szybko i wygodnie podać choremu leki wziewne. Są to urządzenia przenośne. Mogą być ultradźwiękowe albo membranowe (inaczej nazywane siateczkowymi). W tych ostatnich zamiana płynu z substancją leczniczą w delikatną mgiełkę następuje poprzez jego przejście przez szybko drgającą siateczkę. Inhalatory ultradźwiękowe wytwarzają aerozol poprzez zastosowanie ultradźwięków, które rozrywają płynny lek na malutkie cząsteczki, które pacjent wdycha w postaci mgiełki.

Inhalatory przenośne umożliwiają wykonywanie inhalacji w każdym miejscu, dlatego są szczególnie polecane osobom, które muszą je robić regularnie bez względu na to, gdzie się akurat znajdują. Są to urządzenia ciche, dlatego można je wykorzystywać do inhalacji małych dzieci.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.