Tlenoterapia to sposób leczenia polegający na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta. Wykorzystuje się ją w leczeniu chorób i stanów, w których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Jakie sprzęty i akcesoria mogą efektywnie pomóc w tlenoterapii?

Koncentratory tlenu

Podstawowymi urządzeniami stosowanymi w tlenoterapii są koncentratory tlenu. Pobierają one powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą cylindrów wypełnionych zeolitem absorbują z niego azot. Jeden cylinder napełnia się powietrzem i osiąga ciśnienie 1,36 atm, co doprowadza do pochłonięcia przez zeolit azotu z powietrza. Drugi cylinder przepompowuje pozostały tlen do dalszych części urządzenia, a następnie jest dekompresowany do ciśnienia atmosferycznego, by oddać zaabsorbowany wcześniej azot. W ten sposób koncentrator tlenu doprowadza do zwiększenia zawartości tlenu w powietrzu do ponad 90%, a jednocześnie nawilża powietrze wdychane przez pacjenta.

Wyróżnia się stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu. Te pierwsze przystosowane są do pracy ciągłej, a te drugie wyposażone są w baterię, która umożliwia działanie urządzenia bez przerwy przez kilka godzin. Małe przenośne koncentratory tlenu dostępne w naszej ofercie są na tyle lekkie, że można zabrać ze sobą. Umożliwia to choremu przebywanie na zewnątrz, na przykład pójście na spacer.

Inne urządzenia stosowane w tlenoterapii

W tlenoterapii stosuje się także inne urządzenia. Należą do nich pulsoksymetry, które pozwalają monitorować zawartość tlenu we krwi. Najpopularniejsze są modele napalcowe, które zapewniają precyzyjny, a jednocześnie nieinwazyjny pomiar. U pacjentów cierpiących na bezdech senny stosuje się aparaty CPAP. Składają się one z systemu wtłaczającego dodatnie ciśnienie do dróg oddechowych, maski oraz elastycznej rurki.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.