Bezdech senny często jest bagatelizowany. Najczęściej kojarzy się z chrapaniem, które choć uciążliwe dla osób postronnych, zwykle postrzega się jako niegroźne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że bezdech senny nie jest niewinną dolegliwością, ale chorobą, która może powodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to choroba polegająca na zablokowaniu dróg oddechowych podczas snu w wyniku zapadania się tkanek miękkich gardła. Wyróżnia się dwa rodzaje bezdechu sennego: centralny i obturacyjny. Centralny bezdech senny obserwuje się u kilku procent chorych. Objawia się całkowitym zatrzymaniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu. Znacznie częściej występuje obturacyjny bezdech senny. Wiąże się on z częściowym zablokowaniem dróg oddechowych i krótkimi epizodami bezdechu podczas snu.

Zagrożenia związane z bezdechem sennym

Bezdech senny może skutkować wieloma problemami. Przede wszystkim powoduje niewysypianie się, które skutkuje porannymi bólami głowy, uczuciem zmęczenia i problemami z koncentracją. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może przyczyniać się do rozwoju chorób serca, nadciśnienia, refluksu, cukrzycy czy depresji. W niektórych przypadkach choroba ta może stanowić zagrożenie dla życia – ciężka postać bezdechu sennego znacznie zwiększa ryzyko nagłej śmierci poprzez zatrzymanie akcji serca.

Jak leczyć bezdech senny?

Bezdech senny można leczyć. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu aparaty CPAP. Składają się one z systemu wtłaczającego dodatnie ciśnienie w drogi oddechowe pacjenta, maski oraz elastycznej rurki. Aparat CPAP utrzymuje gardło i język we właściwym położeniu, eliminując podstawową przyczynę bezdechu sennego, czyli zapadanie się tkanek miękkich podczas snu. Dzięki temu drogi oddechowe są otwarte przez całą noc, chrapanie znika, a pacjent znów zaczyna się wysypiać.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.