Osoby cierpiące na ciężką niewydolność oddechową mogą potrzebować tlenoterapii. Do jej prowadzenia wykorzystuje się najczęściej koncentratory tlenu. W placówkach medycznych stosuje się zazwyczaj stacjonarne modele tych urządzeń, ale istnieją również przenośne koncentratory tlenu. Kiedy warto się w nie zaopatrzyć?

Jak działa koncentrator tlenu?

Zarówno stacjonarny, jak i przenośny koncentrator tlenu działa na podobnej zasadzie – podaje pacjentowi powietrze o zwiększonej zawartości tlenu. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia i poddaje je filtrowaniu, zatrzymując znajdujący się w nim azot. Dzięki temu wzrasta wysycenie powietrza tlenem – jego stężenie przekracza 90%. Następnie koncentrator podaje pacjentowi powietrze wysycone tlenem przez maskę lub kaniulę nosową. Jeden cykl pracy urządzenia trwa około 20 sekund.

Przenośny koncentrator tlenu – swoboda i komfort życia

O ile stacjonarne koncentratory tlenu podłącza się do sieci elektrycznej, tak modele przenośne są zasilane bateryjnie. Bateria działa kilka godzin, a do większości urządzeń można włożyć także drugą sztukę, która załącza się, gdy wyczerpie się pierwsza. Dzięki temu przenośny koncentrator tlenu może działać nieprzerwanie nawet kilkanaście godzin. W zestawie często znajduje się także ładowarka, dzięki czemu w awaryjnej sytuacji można podłączyć urządzenie do prądu i naładować baterie.

Przenośne koncentratory tlenu są odpowiednim wyborem dla osób, które nie chcą ograniczać swojej codziennej aktywności. Dzięki niewielkim rozmiarom można je stosować poza domem. Pozwalają prowadzić pacjentom aktywny tryb życia: chodzić na spacery czy podróżować samochodem lub samolotem. Przenośne koncentratory tlenu szczególnie poleca się osobom, u których problemy z oddychaniem występują rzadziej. Są również używane jako uzupełnienie przez pacjentów stosujących terapię koncentratorem stacjonarnym.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.