W każdym domu, biurze czy samochodzie powinna znajdować się dobrze zaopatrzona apteczka. Jakiś niewielki wypadek czy drobne uszkodzenie ciała może zdarzyć się każdemu w każdej chwili. Dlatego warto wiedzieć, jakie opatrunki medyczne są niezbędne w każdej domowej apteczce, abyśmy mogli szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy sobie lub bliskim.

Opatrunki medyczne, które muszą się znaleźć w Twojej apteczce

Opatrunki mają na celu ochronę rany przed zakażeniem, a także wspieranie procesu gojenia. Istnieje wiele rodzajów opatrunków medycznych, ale nie wszystkie muszą się znaleźć w Twojej apteczce. Oto te najważniejsze, których nie może zabraknąć!

Plastry
Plastry to podstawowy element każdej apteczki. Służą do zabezpieczania drobnych ran ciętych, zadrapań i otarć. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach (w tym na szczoteczkę do palców). Warto zainwestować także w plastry antybakteryjne – są one nasączone substancją przeciwbakteryjną, która chroni ranę przed zakażeniem.

Gaza jałowa
Gazy jałowe służą do oczyszczania ran, a także jako warstwa ochronna pod bandażem. Gazę można stosować do przemywania rany wodą utlenioną czy innym środkiem antybakteryjnym. Ważne jest, aby używać tylko sterylnych gazików, gdyż zwykłe gazy mogą prowadzić do zakażeń rany.

Opatrunek jałowy
Opatrunek jałowy jest niezbędny do zabezpieczania większych ran. Składa się on z gazowego wierzchu oraz warstwy wewnętrznej (np. bawełny), która pochłania krew i wydzielinę z rany. Tego rodzaju opatrunek umożliwia jednoczesne oczyszczenie, ochronę przed zakażeniem oraz izolację rany.

Bandaż elastyczny
Bandaże elastyczne są wykorzystywane nie tylko do opatrywania ran, ale również do stabilizacji stawów czy kończyn po urazach (zwichnięcie, skręcenie) czy przy obrzękach. Dzięki swojej elastyczności mają zdolność utrzymania ucisku oraz przylegają do ciała, nie ograniczając ruchów.

Bandaż samoprzylepny
Bandaż samoprzylepny to opatrunek, który nie wymaga stosowania kleju ani spinaczy. Idealnie sprawdza się w przypadku opatrywania miejsc trudno dostępnych, takich jak stawy czy palce. Ponadto nie przykleja się do rany ani włosów, co ułatwia jego późniejsze usunięcie.

Opatrunki specjalistyczne
Warto dodać do apteczki również opatrunki hydrożelowe czy hydrokoloidowe – przyspieszają gojenie się ran poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Stosowane są głównie przy oparzeniach, odleżynach czy ranach pooperacyjnych. W przypadkach obecności w domu osób, które są przewlekle chore, warto jest też mieć do dyspozycji środki pielęgnacyjne dla osób leżących.

Biorąc wszystko pod uwagę, warto pamiętać, że dobrze zaopatrzona apteczka to pierwszy krok do udzielenia skutecznej pierwszej pomocy. Nie zapominaj jednak o regularnym sprawdzaniu terminów ważności opatrunków oraz uzupełnianiu brakujących elementów. Pamiętaj też o umiejętności udzielania pierwszej pomocy – warto ukończyć odpowiedni kurs czy przypominać sobie podstawowe zasady raz na jakiś czas.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.