Opieka długoterminowa to forma wsparcia dla osób wymagających stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób przewlekłych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości życia pacjentom wykorzystuje się różnorodne sprzęty i urządzenia medyczne. W dzisiejszym wpisie na blogu Medseven tłumaczymy, jakie konkretnie urządzenia są stosowane w opiece długoterminowej oraz jakie są ich funkcje

Sprzęty do podtrzymywania życia

W ramach opieki długoterminowej często stosuje się urządzenia mające na celu podtrzymywanie życia pacjenta. Przykładem takiego sprzętu jest respirator, który wspomaga oddychanie osób z zaburzeniami układu oddechowego. Innym istotnym urządzeniem jest kardiowerter-defibrylator, który monitoruje rytm serca i w razie potrzeby automatycznie przywraca mu prawidłowy rytm.

Urządzenia do monitorowania stanu zdrowia

Ważnym elementem opieki długoterminowej jest stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Wykorzystuje się do tego celu różne urządzenia, takie jak ciśnieniomierze, pulsoksymetry, czy glukometry. Ciśnieniomierze służą do kontrolowania ciśnienia tętniczego krwi, pulsoksymetry mierzą natlenienie krwi, a glukometry pozwalają na bieżące monitorowanie poziomu cukru we krwi.

Sprzęty do rehabilitacji

Rehabilitacja jest kluczowym elementem opieki długoterminowej, ponieważ pozwala pacjentom na utrzymanie jak największej samodzielności i poprawę jakości życia. W ramach rehabilitacji stosuje się różnorodne sprzęty, takie jak wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki czy podnośniki. Wózki inwalidzkie pozwalają na przemieszczanie się osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, chodziki i balkoniki wspomagają poruszanie się i utrzymanie równowagi, a podnośniki ułatwiają przenoszenie pacjentów z łóżka na wózek czy inne miejsce. Ważnym elementem opieki długoterminowej jest też łóżko z materacem przeciwodleżynowym oraz różnego rodzaju akcesoria do pielęgnacji osób leżących.

Urządzenia do podawania leków

W opiece długoterminowej często stosuje się urządzenia do podawania leków, takie jak pompki insulinowe, infuzyjne czy strzykawki automatyczne. Pompki insulinowe ułatwiają kontrolowanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, pompki infuzyjne pozwalają na podawanie leków przez żyłę, a strzykawki automatyczne umożliwiają precyzyjne dawkowanie leków.

Sprzęty do higieny osobistej

Higiena osobista pacjentów wymagających opieki długoterminowej jest niezwykle istotna, dlatego stosuje się specjalistyczne sprzęty do tego celu. Przykładem są przenośne toalety, które ułatwiają korzystanie z łazienki osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, czy podgrzewacze wody, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury wody podczas kąpieli.

Urządzenia wspomagające komunikację

Wspomaganie komunikacji pacjentów z zaburzeniami mowy czy słuchu jest istotnym elementem opieki długoterminowej. Wykorzystuje się do tego celu różne urządzenia, takie jak aparaty słuchowe, czy specjalistyczne komputery z syntezatorami mowy.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.