Gwarancja na wyroby medyczne to istotny aspekt, który wpływa na decyzje zakupowe klientów. W przypadku sprzętu medycznego, zarówno profesjonalistów, jak i osób prywatnych, ważne jest, aby mieć pewność co do jego jakości i niezawodności. Z naszego wpisu na blogu dowiesz się, ile wynosi okres gwarancji na wyroby medyczne oraz jakie są prawa konsumentów w tej kwestii.

Okres gwarancji w sklepach medycznych

Okres gwarancji na wyroby medyczne może różnić się w zależności od rodzaju produktu oraz producenta. W Polsce zgodnie z przepisami prawa minimalny okres gwarancji wynosi 2 lata. Jednak niektórzy producenci oferują dłuższe okresy gwarancji, nawet do 5 lat, szczególnie w przypadku sprzętu medycznego o wysokiej wartości. Dlatego warto zwrócić uwagę na długość okresu gwarancji podczas wyboru konkretnego produktu.

Stacjonarny sklep medyczny a gwarancja

W przypadku zakupu wyrobów medycznych w stacjonarnym sklepie medycznym klient ma możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami gwarancji oraz ewentualnymi ograniczeniami. Pracownicy sklepu są zobowiązani do udzielenia informacji na temat gwarancji oraz pomocy w jej realizacji. Ponadto zakup w stacjonarnym sklepie medycznym daje możliwość sprawdzenia jakości produktu przed zakupem, co może wpłynąć na decyzję o wyborze konkretnego modelu.

Gwarancja a prawa konsumenta

W przypadku wystąpienia problemów z zakupionym produktem medycznym konsument ma prawo do zgłoszenia reklamacji. Reklamację można złożyć zarówno w przypadku wad fabrycznych, jak i niezgodności towaru z umową. Ważne jest jednak, aby zgłoszenie reklamacji nastąpiło w określonym terminie – zgodnie z polskim prawem, konsument ma na to 2 lata od daty zakupu. W przypadku uznania reklamacji sprzedawca ma obowiązek naprawić lub wymienić wadliwy towar na nowy, bądź zwrócić równowartość jego ceny.

Serwisowanie i naprawa po upływie gwarancji

W sytuacji, gdy okres gwarancji dobiegnie końca, a produkt medyczny ulegnie uszkodzeniu lub awarii, warto sprawdzić możliwości serwisowania lub naprawy. Niektórzy producenci oferują serwisowanie swoich produktów również po upływie gwarancji, co może być korzystne dla klienta. Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne koszty takiej naprawy oraz czas realizacji, gdyż w niektórych przypadkach może się okazać, że zakup nowego produktu będzie bardziej opłacalny.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.