NOWOŚĆ – LABORATORIUM SNU

We współpracy z firmą STADMEDICA rusza „Laboratorium Snu” – zapraszamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną w kooperacji z ekipą  https://stadmedica.pl/

Chrapiesz w nocy? Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu, który może powodować choroby zagrażające życiu takie, jak: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i zastoinową niewydolność serca.
Chrapanie to bardzo dokuczliwa przypadłość, która zaburza jakość snu nie tylko samego chrapiącego, ale również osób które śpią w tym samym pomieszczeniu. Okazuje się, że chrapanie to nie tylko kwestia komfortu spania, ale także zdrowia. Osoby, które chrapią w nocy, narażone są bowiem na rozwój obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS). To zaburzenie polegająca na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, co uniemożliwia przepływ powietrza do płuc i z płuc, czyli przerywa oddychanie. Chory oddycha, ale powietrze nie dostaje się do płuc. Bezdech senny trzeba leczyć. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz go u siebie, zgłoś się na badanie polisomnograficzne do Laboratorium Snu.

W naszej Klinice Stadmedica otwieramy profesjonalne Laboratorium Snu. W skład interdyscyplinarnego zespołu leczenia zaburzeń snu wchodzą: pulmonolog, neurolog, psychiatra, laryngolog i stomatolog. Lekarzem zajmującym się diagnostyką snu jest dr Jacek Dulęba członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Snu EuropeanSleepResearchSociety (ESRS).

Diagnostyka leczenia snu rozpoczyna się od konsultacji u pulmonologa dr Jacka Dulęby. Pierwszym etapem jest dokładne zbadanie pacjenta. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, diagnostyka zostaje rozszerzona o spirometrię oraz poligrafię lub polisomnografię. Wyniki tych badań pozwalają postawić diagnozę i ustalić dalsze leczenie. Określana jest również koniczność i częstotliwość konsultacji.

 

1 - Współpraca - STADMEDICA- MEDSEVEN  – Laboratorium Snu
2 - Współpraca - STADMEDICA- MEDSEVEN  – Laboratorium Snu

W naszej Klinice Stadmedica otwieramy profesjonalne Laboratorium Snu. W skład interdyscyplinarnego zespołu leczenia zaburzeń snu wchodzą: pulmonolog, neurolog, psychiatra, laryngolog i stomatolog. Lekarzem zajmującym się diagnostyką snu jest dr Jacek Dulęba członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Snu European Sleep Research Society (ESRS).

Diagnostyka leczenia snu rozpoczyna się od konsultacji u pulmonologa dr Jacka Dulęby. Bada on pacjenta, w razie potrzeby rozszerza diagnostykę o spirometrię i decyduje o wykonaniu poligrafii lub polisomnografii. Wynik badania pozwala na postawienie diagnozy co do dalszego leczenia i konieczności konsultacji.
Oferujemy dwa rodzaje badania snu: polisomnografię i poligrafię.
Polisomnografia (PSG) – Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia oddychania, głównie bezdech senny, który może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Badanie polega na rejestracji za pomocą czujników danych z zakresu struktury snu (EEG, EOG, EMG), liczby przebudzeń, czynności serca – EKG, pomiaru poziomu tlenu we krwi, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, rejestracji przepływu powietrza przez drogi oddechowe, chrapania, pozycji ciała i ruchów kończyn.

Jakie rodzaje badań snu są realizowane w laboratorium snu?

W naszym laboratorium snu oferujemy dwa rodzaje badania snu: polisomnografię i poligrafię.
Polisomnografia (PSG) – Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia oddychania, głównie bezdech senny, który może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Badanie polega na rejestracji za pomocą czujników danych z zakresu struktury snu (EEG, EOG, EMG)liczby przebudzeń, czynności serca – EKG, pomiaru poziomu tlenu we krwi, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Rejestrowanesą również takie parametry jak:przepływ powietrza przez drogi oddechowe, chrapanie, pozycja ciała i ruchy kończyn.

Na badanie polisomnograficzne Pacjent przychodzi do Kliniki na noc. Cały czas jest pod opieką zespołu lekarsko pielęgniarskiego , która nadzoruje cały przebieg badania. Badanie jest wykonywane w specjalnym przeznaczonymdo tego pomieszczeniu wyposażonym w kamery i polisomnograf.

Poligrafia jest to uproszczona wersja polisomnografii. Badanie jest mniej dokładne, ponieważ nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni. Zazwyczaj jednak wystarcza do właściwego zdiagnozowania zaburzeń snu. Badanie przeprowadzamy w domu chorego. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie pełnej polisomnografii.

Jak przygotować się do badania snu?

Badanie snu nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak wieczorem przed badaniem nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowych, uspokajających, przeciwdepresyjnych) lub środków zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.

Jakie schorzenia można zdiagnozować w laboratorium snu?

Profesjonalne badania snu przeprowadzane w naszym laboratorium pozwalają już na wczesnym etapie zdiagnozować takie choroby jak np. obturacyjny bezdech senny czy inne rodzaje niewydolności oddechowej wymagające podjęcia stosownego leczenia. Pacjenci, u których rozpoznany zostanie problem zdrowotny związany ze snem, mogą zostać objęci domową opieką respiratorową . Najczęściej wystarcza zastosowanie aparatów CPAP, które zostały stworzone do leczenia bezdechu sennego. Dzięki nim można uniknąć długotrwałej terapii farmakologicznej, a nawet operacji chirurgicznej mającej na celu skorygowanie ewentualnych wad górnych dróg oddechowych.

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod nr 531510504 lub 523797066

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.