NOWOŚĆ – LABORATORIUM SNU

We współpracy z firmą STADMEDICA rusza „Laboratorium Snu” – zapraszamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną w kooperacji z ekipą https://stadmedica.pl/

Jeśli chrapiesz w nocy, możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny. To schorzenie, które przyczynia się do rozwoju wielu chorób zagrażających życiu, takich jak: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udary, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i zastoinowa niewydolność serca.

Chrapanie to groźniejsza przypadłość, niż może się wydawać. Nie tylko pogarsza jakość snu samego chrapiącego oraz innych osób śpiących w tym samym pomieszczeniu – może powodować także liczne komplikacje zdrowotne. Osoby chrapiące w nocy mają zwiększone ryzyko rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS). To zaburzenie polegające na zapadaniu się górnych dróg oddechowych. Uniemożliwia przepływ powietrza do płuc i z płuc, przerywając oddychanie. Mimo że chory oddycha, powietrze nie dostaje się do płuc. Z tego powodu bezdech senny trzeba leczyć. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz u siebie obturacyjny bezdech senny, zgłoś się na badanie do Laboratorium Snu.

We współpracy z firmą Stadmedica otwieramy profesjonalne Laboratorium Snu. Interdyscyplinarny zespół leczenia zaburzeń snu składa się z pulmonologa, neurologa, psychiatry, laryngologa i stomatologa. Lekarzem zajmującym się diagnostyką zaburzeń snu jest dr Jacek Dulęba, pulmonolog, członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Snu European Sleep Research Society (ESRS).

Pierwszym etapem diagnostyki zaburzeń snu jest konsultacja u dr. Jacka Dulęby. Na początku Pacjent jest dokładnie badany. W razie potrzeby diagnostyka zostaje rozszerzona o spirometrię oraz poligrafię lub polisomnografię. Wyniki tych badań pozwalają postawić diagnozę i ustalić dalsze leczenie. Lekarz określa również konieczność i częstotliwość konsultacji.

1 - Współpraca - STADMEDICA- MEDSEVEN  – Laboratorium Snu
2 - Współpraca - STADMEDICA- MEDSEVEN  – Laboratorium Snu

Jakie rodzaje badań snu są realizowane w laboratorium snu?

W naszym laboratorium snu oferujemy dwa rodzaje badań snu: polisomnografię i poligrafię.

Polisomnografia (PSG) to badanie, które pozwala wykrywać zaburzenia snu. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach oddychania, głównie bezdechu sennym, który może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Badanie polega na rejestracji za pomocą czujników danych z zakresu struktury snu (EEG, EOG, EMG), liczby przebudzeń, czynności serca – EKG, pomiaru poziomu tlenu we krwi, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Rejestrowane są również takie parametry, jak: przepływ powietrza przez drogi oddechowe, chrapanie, pozycja ciała i ruchy kończyn.

Badanie polisomnograficzne wykonuje się w nocy. Pacjent cały czas znajduje się pod opieką zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, który nadzoruje przebieg procedury. Badanie jest wykonywane w specjalnym pomieszczeniu, wyposażonym w kamery i polisomnograf.

Poligrafia jest uproszczoną wersją polisomnografii. Badanie jest mniej dokładne, ponieważ nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni. Zazwyczaj jednak wystarcza do właściwego zdiagnozowania zaburzeń snu. Badanie przeprowadzane jest w domu chorego. W przypadku niektórych Pacjentów do zdiagnozowania zaburzeń snu konieczne może być wykonanie pełnej polisomnografii.

Jak przygotować się do badania snu?

Badanie snu nie wymaga specjalnego przygotowania. Wieczorem przed badaniem należy powstrzymać się od picia alkoholu i kawy oraz stosowania środków nasennych i uspokajających, chyba że lekarz zalecił inaczej, Pacjenci przyjmujący leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowe, uspokajające, przeciwdepresyjne) lub środki zmniejszające napięcie mięśni (stosowane w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) powinny poinformować o tym fakcie lekarza przed wykonaniem badania.

Jakie schorzenia można zdiagnozować w laboratorium snu?

Profesjonalne badania snu przeprowadzane w naszym laboratorium pozwalają już na wczesnym etapie zdiagnozować takie choroby, jak obturacyjny bezdech senny czy inne rodzaje niewydolności oddechowej wymagające podjęcia stosownego leczenia. Pacjenci, u których rozpoznany zostanie problem zdrowotny związany ze snem, mogą zostać objęci domową opieką respiratorową. Najczęściej wystarcza zastosowanie aparatów CPAP, które zostały stworzone do leczenia bezdechu sennego. Pozwalają one uniknąć długotrwałej terapii farmakologicznej, a nawet operacji chirurgicznej mającej na celu skorygowanie ewentualnych wad górnych dróg oddechowych.

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod nr 531510504 lub 523797066





www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.