Starsze, niedołężne osoby niechętnie wychodzą same z domu i przeważnie wymagają stałej opieki. Jednak czasami rodzina musi zabrać je do lekarza lub same chcą być obecne na rodzinnym weselu lub urodzinach prawnuków. Aby bezpiecznie mogły poruszać się poza swoim domem należy zapewnić im odpowiednie wsparcie. Tym z kolei może być profesjonalny sklep rehabilitacyjny, wypożyczony lub kupiony specjalnie dla nich.

Laski i kule

Starsze osoby, które poruszają się w miarę samodzielnie często wzbraniają się przed chodzikami. O ile we własnym domu w każdej chwili mogą podeprzeć się dobrze znanej ściany, o tyle „w terenie” dobrze jest zapewnić im podporę w postaci laski lub kuli. Nawet najbardziej uparty staruszek przekona się do laski, gdy chociaż trochę poćwiczy chodzenie z nią i zobaczy ile komfortu i pewności siebie może ona dodać. Zachęcajmy więc seniora do prób, by mógł poczuć się w miarę samodzielny.

Chodziki dla dorosłych

Seniorzy, którzy mają poważne problemy z chodzeniem powinni poruszać się ze wsparciem chodzika. Balkonik da im mocne oparcie, dużo pewniejsze niż laska czy kula. Chodzenia z chodzikiem trzeba poćwiczyć, zachęcajmy więc staruszka, by używał go dość często. Są różne rodzaje chodzików, z różna ilością kół i dodatkowych akcesoriów. Najlepiej kupić dany sprzęt razem z seniorem, aby sam mógł wypróbować go  i sprawdzić, czy wygodnie mu się z nim poruszać.

Wózek inwalidzki

Starsze osoby, które mają poważne problemy z poruszaniem się powinny być przewożone na wózkach inwalidzkich. Dzięki nim staruszkowi nie grozi upadek, który dla seniorów może być niezwykle groźny. Rodzina, która opiekuje się seniorem nie musi się martwić o to, czy poradzi on sobie z wejściem na schody – po prostu wwozi go trapem, na wózku. Podróżowanie z seniorem na wózku jest też szybsze niż używanie przez niego laski lub chodzika. Wózek sprawdzi się więc świetnie wszędzie tam, gdzie staruszek musi dostać się na czas. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba starsza używała wszystkich wymienionych sprzętów zamiennie, jeśli tylko czuje się na siłach.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.