Pompy infuzyjne są urządzeniami służącymi do stałego podawania leków dożylnych oraz preparatów żywieniowych w trybie ciągłym lub czasowym. Znajdują zastosowanie w leczeniu cukrzycy, przy antybiotykoterapiach, chemioterapiach czy uśmierzaniu bólu, a także żywieniu pozajelitowym. Wykorzystywane są powszechnie na oddziałach szpitalnych, jednak nadają się, po przeszkoleniu z ich obsługi, także do korzystania z nich w warunkach domowych. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu?

Rodzaje pomp infuzyjnych

Zasadniczo pompy infuzyjne dzieli się na urządzenia przeznaczone dla placówek medycznych oraz te, do użytku domowego, które są niezwykle łatwe w obsłudze, po podstawowym przeszkoleniu z ich użytkowania. Mają one zasilanie bateryjne, są więc mobilne – można je przenosić, co daje niezwykły komfort podczas ich użytkowania.

Bardziej precyzyjny podział najczęściej wykorzystywanych, wygodnych w obsłudze pomp infuzyjnych obejmuje:

  • pompy strzykawkowe (przeznaczone do użytku profesjonalnego)– umożliwiają podawanie pacjentowi w sposób płynny, ciągły i precyzyjny leków ze strzykawki. Znajdują zastosowanie w podawaniu niewielkich dawek leków przy zachowaniu małej prędkości ich aplikacji;
  • pompy wolumetryczne (przeznaczone do użytku profesjonalnego) – to jedne z najbardziej skomplikowanych pomp infuzyjnych, przeznaczone do podawania także dużych dawek leków w ściśle określonym czasie;
  • pompy ambulatoryjne (przeznaczone do użytku domowego) – to niewielkie, mobilne pompy, które zasilane są bateriami. Umożliwiają ich przenoszenie, dlatego są odpowiednie dla pacjentów, którzy nie są leżący. Dzięki tym urządzeniom mogą oni normalnie funkcjonować;
  • pompy elastometryczne (przeznaczone do użytku domowego)– nie wymagają żadnego zasilania. Działają dzięki znajdującemu się w ich wnętrzu balonowi, obkurczającemu się wraz z podawaniem leku pacjentowi.

Decyzję o wyborze odpowiedniej pompy należy podjąć po konsultacji z lekarzem. Zakup ten warto skonsultować ze specjalistami, mającymi doświadczenie i wiedzę w zakresie użytkowania pomp infuzyjnych.

Czym się kierować, wybierając pompę infuzyjną?

Po ustaleniu, jaki rodzaj pompy ma służyć pacjentowi, warto zastanowić się nad jej modelem. Chcąc uniknąć samodzielnego poszukiwania informacji na temat specyfikacji poszczególnych urządzeń, warto zasięgnąć rady specjalistów z naszej firmy. Trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar i wagę, ale także na łatwość obsługi. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie w razie awarii sprzętu, dlatego przy zakupie pompy infuzyjnej warto zapytać o profesjonalny serwis, który sprawnie i umiejętnie usunie ewentualną awarię.

W przypadku, gdy pompa infuzyjna jest potrzebna tylko przez jakiś czas, warto skorzystać z oferty wypożyczenia sprzętu. To rozwiązanie ekonomicznie korzystne i jednocześnie zapewniające dostęp do najwyższej jakości urządzeń wraz ze wsparciem serwisowym. Gdy pompa nie jest już potrzebna, wystarczy ją zwrócić.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.