Koncentratory tlenu to urządzenia wspomagające leczenie pacjentów z chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia. Umożliwiają dostarczenie do organizmu większej niż naturalnie przyjmowana w trakcie oddychania ilości tlenu. Są to zarówno urządzenia stacjonarne, wykorzystywane w szpitalach, jak i sprzęt mobilny, który można stosować w warunkach domowych.

Kiedy używać koncentratora tlenu?

Koncentratora tlenu należy używać zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Stosuje się go w terapii wielu chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także wspomagając leczenie negatywnego wpływu chorób onkologicznych. Koncentrator tlenu znajduje zastosowanie w leczeniu:

 • zwłóknienia płuc,
 • raka płuc,
 • mukowiscydozy,
 • astmy oskrzelowej,
 • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
 • zwłóknieniu mięśnia sercowego,
 • niewydolności krążenia,
 • nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego,
 • objawów alergicznych,
 • zaburzeń psychicznych i depresji,
 • bezsenności.

Terapia z użyciem koncentratora tlenu może być stosowana także rehabilitacyjnie, jako wsparcie po przebytych zabiegach operacyjnych, w czasie których pacjent był zaintubowany i poddany znieczuleniu ogólnemu.

Zasada działania koncentratora tlenu

Celem działania koncentratora jest ekspozycja pacjenta na powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu. Naturalnie powietrze zawiera około 21% tlenu. Koncentrator, pobierając je, absorbuje azot, zwiększając ilość tlenu dostarczanego do organizmu pacjenta. W ten sposób przekazywane jest nawet do 90% tlenu. Koncentratory tlenu są alternatywą dla butlowej podaży tlenu, wymagającej ciągłego monitorowania ilości tlenu w butli i konieczności uzupełniania niedoborów. Koncentratory mogą działać nieprzerwanie 24 godziny na dobę, po podłączeniu do prądu i ustawieniu odpowiednich parametrów.

Jak używać koncentratora tlenu?

Zaletą koncentratora tlenu jest łatwość jego użytkowania, co umożliwia samodzielną obsługę urządzenia w warunkach domowych, bez konieczności specjalistycznych uprawnień. Urządzenie wystarczy podłączyć do prądu, a do nawilżacza do tego przeznaczonego nalać wody. Jest ona konieczna, by nie wysuszać śluzówki. Najlepiej używać wody destylowanej. Następnie należy wybrać zalecony przez lekarza poziom przepływu, założyć wąsy tlenowe lub maskę i uruchomić urządzenie. Czas trwania tlenoterapii oraz ilość dostarczanego tlenu powinna być ściśle ustalona z lekarzem. Nie może być samodzielnie modyfikowana bez konsultacji.

Kupić czy wynająć?

Obecnie koncentratory tlenu są urządzeniami dostępnymi dla każdego. Jako że nie wymagają obsługi personelu medycznego, mogą być użytkowane w domu, zwłaszcza gdy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji. W warunkach domowych dochodzenie do zdrowia jest znacznie bardziej komfortowe, dlatego warto mieć takie urządzenie, gdy tlenoterapia została zlecona przez lekarza. Koncentratory tlenu kosztują od kilku do kilkunasty tysięcy złotych. To często cena zaporowa, szczególnie jeśli pacjent nie wymaga stałej, a tylko czasowej tlenoterapii. W takim wypadku lepiej skorzystać z oferty wypożyczenia koncentratora tlenu. Urządzenie takie zostanie dostarczone do domu. Można je przetestować i użytkować tak długo, jak trwa tlenoterapia. Koszt takiej usługi jest znacznie niższy niż zakup nowego urządzenia i wynosi 200 zł za miesiąc użytkowania plus 100 zł kaucji. Dzięki temu ma się dostęp do najwyższej klasy sprzętu medycznego we własnym domu.

 

 

 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.