Osobom mającym problemy z ciśnieniem zalecany jest jego regularny pomiar. Chorzy najczęściej  decydują się na zakup ciśnieniomierza automatycznego, aby móc mierzyć sobie komfortowo ciśnienie w warunkach domowych. W gabinetach lekarskich jednak częściej widzimy, że lekarze używają klasycznego manualnego urządzenia ze stetoskopem. Czy ciśnieniomierz automatyczny jest od niego w czymś gorszy?

Zalety

Ciśnieniomierz automatyczny jest przede wszystkim wygodny w obsłudze. W zasadzie sam robi wszystko za pacjenta, włącznie z wdmuchiwaniem powietrza do rękawa. Pozwala na sprawdzanie orientacyjnego trendu w ewentualnych skokach ciśnienia. Ciśnieniomierze automatyczne mają z reguły małe wymiary, można więc zabierać je ze sobą na weekendowy wyjazd. Jeśli zainwestujemy w wysokiej jakości sprzęt medyczny, pomiary będą dosyć dokładne. Poza tym mają jedną podstawową wadę, która wyklucza je z użytku w szpitalach i przychodniach.

Wady

Ciśnieniomierze automatyczne nigdy nie są tak precyzyjne, jak zwykłe ciśnieniomierze. Wynika to z błędu, jaki przypisany jest metodzie oscylometrycznej. Dlatego też są niewystarczające  jeśli chodzi o pomiary na potrzeby szpitalne, zwłaszcza w wypadku osób starszych. Oczywiście nie oznacza to, że nie nadają się do mierzenia ciśnienia w ogóle. W warunkach domowych ciśnienie mierzy się w ramach ogólnej kontroli jego trendów. W szpitalu potrzebny jest dokładny pomiar, aby zadecydować np. czy planowana operacja ma się odbyć czy nie.  Ciśnieniomierze automatyczne są obarczone takimi sami wadami, jak każdy inny sprzęt elektroniczny. Oznacza to że są nieodporne między innymi na wilgoć i wstrząsy. Wymagają użycia baterii – bez nich po prostu nie działają. Mimo wad ciśnieniomierz automatyczny jest najlepszym wyborem dla osób, które powinny regularnie mierzyć ciśnienie w domu. Gdy będzie ono wyjątkowo wysokie lub wyjątkowo niskie, wtedy bezzwłocznie należy udać się do przychodni lub szpitala, aby wykonać badanie ponownie, przy użyciu sprzętu szpitalnego.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.