Ssaki medyczne są urządzeniami umożliwiającymi usuwanie wydzielin fizjologicznych. Znajdują zastosowanie w czasie zabiegów czy operacji. Sprawdź, gdzie i kiedy stosuje się ssaki medyczne i czy można używać ich w warunkach domowych.

Co to są ssaki medyczne?

Ssaki medyczne to sprzęt wykorzystywany w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych pacjentów oraz usuwaniu wydzielin fizjologicznych, gdy pacjent z różnych powodów sam nie jest w stanie ich odkrztusić. Dostępne są dwa rodzaje ssaków medycznych: ręczne i elektryczne. Oba działają dzięki wykorzystaniu różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem a urządzeniem. Ssaki medyczne elektryczne działają automatycznie, co jest najwygodniejszym sposobem na sprawne usunięcie wydzielin różnego typu. Ssaki ręczne wymagają manualnej obsługi i wykorzystywane są doraźnie do niezbyt częstego stosowania. W przypadku konieczności ciągłego użycia najwygodniejsze i najbardziej wydajne są ssaki elektryczne. Zasilane są one sieciowo lub akumulatorowo. Niektóre z tych urządzeń mogą mieć zasilanie hybrydowe, co umożliwia korzystanie z nich w sposób mobilny.

Kiedy stosuje się ssaki medyczne?

Ssaki medyczne wykorzystywane są głównie w szpitalach, ambulatoriach, na SOR czy w karetkach. Służą lekarzom i obsłudze medycznej podczas operacji przy odsysaniu krwawienia czy oczyszczaniu górnych dróg oddechowych. Umożliwiają odsysanie wydzielin fizjologicznych, umożliwiając sprawny przebieg zabiegów i operacji, a także ułatwiając postępowanie z pacjentem w nagłych przypadkach. Obsługa ssaka jest stosunkowo łatwa, po odpowiednim przeszkoleniu. Trzeba pamiętać, że siła ssania urządzenia musi być dostosowana, by nie uszkodzić przypadkowo tkanek miękkich.

Czy ssaki medyczne mogą być stosowane w domu?

Choć ssaki medyczne wykorzystywane są głównie w szpitalach i placówkach medycznych czy karetkach, mogą być używane w domu do opieki nad pacjentami leżącymi czy chorującymi na takie choroby jak mukowiscydoza lub będącymi w śpiączce. Zastosowanie tych urządzeń umożliwia łatwiejszą opiekę nad pacjentem i zapewnienie mu większego komfortu w czasie choroby czy rehabilitacji. Trzeba pamiętać, by dbać o czystość urządzeń, by nie zarazić pacjenta wirusami czy bakteriami, a także, by zawsze używać urządzeń zgodnie z instrukcją, po odpowiednim przeszkoleniu.

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.