Korzystanie z balkonika ortopedycznego to duże ułatwienie przy wykonywaniu codziennych czynności dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się. Dzięki urządzeniu mogą one same wyjść z domu. Zabieranie ze sobą balkonika jest zdaniem wielu seniorów wygodniejsze niż korzystanie z kul ortopedycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów balkoników. Jak dobrać odpowiedni sprzęt?Balkoniki mają postać konstrukcji na czterech nóżkach. Są zazwyczaj zbudowane z aluminiowych rurek, dzięki czemu są bardzo lekkie. Dodatkowo na dwóch lub czterech nóżkach mogą być zamontowane kółka, co znacznie ułatwia przesuwanie urządzenia. Wysokość balkoników zazwyczaj można regulować przyciskiem. Dodatkowymi elementami wyposażenia mogą być kosze, które są pomocne w trakcie robienia zakupów. Pomimo znacznych podobieństw, balkoniki ortopedyczne różnią się między sobą szczegółami, które mają ogromne znaczenie dla seniorów.

Rodzaje balkoników

Balkoniki na kółkach pomagają w płynnym poruszaniu się. Polecane są osobom bardzo aktywnym, z niewielką niepełnosprawnością, pozbawionym problemów z utrzymaniem równowagi. Balkoniki sztywne to urządzenia, które mają bardzo stabilną konstrukcję i nie są wyposażone w kółka. Czasami dodatkowo mają antypoślizgowe nakładki na końcach nóżek. Przeznaczone są dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi. Balkoniki kroczące są wyposażone w mechanizm dostosowujący się do kroków użytkownika. Są polecane osobom, które mają silne i sprawne ręce. Balkoniki z podpórką posiadają siedziska, na których można odpocząć w czasie spaceru. Dużą popularnością cieszą się balkoniki składane, wygodne w przechowywaniu.

Chociaż wiele balkoników ma regulowaną wysokość, na etapie zakupu warto sprawdzić, czy zakres ustawień odpowiada osobie, dla której ma być przeznaczony sprzęt. Najlepiej dobrać wysokość uchwytów chodzika do wysokości bioder pacjenta. W przypadku osób z zaburzeniami równowagi polecane są balkoniki wysokie, które będą chronić seniora przed ewentualnym upadkiem. 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.