Obturacyjny bezdech senny to bardzo niebezpieczne schorzenie. Polega ono na tym, że oddech chorego jest podczas snu spłycony lub dochodzi do jego chwilowego zatrzymania. Taka sytuacja może powtarzać się wielokrotnie w ciągu każdej godziny snu, przez co powoduje znaczne niedotlenienie organizmu, które skutkuje różnymi szkodliwymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na szczęście bezdech senny można skutecznie leczyć przy użyciu specjalistycznych sprzętów medycznych stworzonych po to, aby tłoczyć powietrze do dróg oddechowych pacjenta.

Jak objawia się bezdech senny?

Bezdech senny to trudna do zdiagnozowania choroba. Aby móc ją rozpoznać, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań – poligrafii lub polisomnografii. Ich wykonywaniem zajmują się specjaliści pracujący w laboratorium snu. Dzięki tym badaniom można ocenić jakość snu chorego, policzyć dokładnie, ile razy dochodzi do nocnych wybudzeń i ile one trwają. Jednak po czym poznać, że trzeba zgłosić się do takiej placówki i przeprowadzić diagnostykę? Najczęstszymi objawami obturacyjnego bezdechu sennego są:

• chrapanie,
• niespokojny przerywany sen,
• nadmierna potliwość w nocy,
• chroniczne zmęczenie,
• powtarzające się bóle głowy,
• nadmierna senność w dzień, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie,
• drażliwość i nerwowość,
• trudności z koncentracją i zapamiętywaniem,
• zaburzenia potencji u mężczyzn.

Jeżeli więc rozpoznajesz u siebie lub kogoś bliskiego choć niektóre z wymienionych powyżej objawów, nie czekaj i zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Jak leczy się bezdech senny?

Po zdiagnozowaniu bezdechu sennego lekarz wdroży odpowiednie postępowanie medyczne. Konieczne może okazać się zrzucenie zbędnych kilogramów, unikanie leków nasennych oraz alkoholu czy zmienienie trybu życia. Samo leczenie polega na stosowaniu specjalistycznych aparatów medycznych, które podczas snu wtłaczają powietrze do dróg oddechowych przez podłączoną do nich maskę. Nagły napływ powietrza powoduje, że gardło nie zapada się podczas snu, dzięki czemu bezdechy zostają wyeliminowane. Urządzenia CPAP wtłaczają powietrze do płuc pod ustalonym zwiększonym ciśnieniem, natomiast aparaty auto CPAP rozróżniają fazy oddechu i automatycznie dopasowują ciśnienie do oporu, jaki stawiają górne drogi oddechowe w danym momencie.

 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.