Pandemia koronawirusa sprawiła, że pulsoksymetry stały się urządzeniami pożądanymi i chętnie używanymi. Prostota ich obsługi oraz funkcjonalność sprawiły, że urządzenia te trafiły do podstawowego wyposażenia w wielu domach. Jak działają i jakie mają zastosowanie?

Do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, które służy do badania poziomu saturacji, a więc natlenienia krwi. Ze względu na swoją funkcjonalność, niewielkie rozmiary, łatwość użycia i dostępność może być stosowany przez każdego do obserwacji i kontroli właściwego natlenienia krwi. Znajduje zastosowanie przy chorobach związanych z płucami, czy sercem. Stąd jego popularność w czasie pandemii. Ułatwia on monitorowanie stanu pacjenta i postęp choroby, by w razie zagrożenia, móc zareagować. Prawidłowe wartości saturacji mieszczą się w granicach 95-99%. Poziom poniżej 90% jest stanem mogącym zagrażać życiu.

W jaki sposób działa pulsoksymetr?

Urządzenie działa przezskórnie, sprawdzając poziom wysycenia krwi tlenem. Jest to możliwe dzięki właściwościom czerwonych krwinek związanymi z pochłanianiem fal czerwonych i podczerwonych. Pulsoksymetr analizuje pozyskane wyniki i pozwala na odczytanie poziomu nasycenia krwi tlenem. To całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i neutralny dla organizmu sposób diagnostyki, który może być bezpiecznie stosowany w warunkach domowych.

Jak używać pulsoksymetru?

Niewątpliwą zaletą pulsoksymetrów jest łatwość posługiwania się nimi. Wystarczy założyć na palec klips lub specjalną opaskę na nadgarstek i włączyć urządzenie, by już po kilku sekundach odczytać wynik na wyświetlaczu. Pomiar jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. Niektóre pulsoksymetry są dodatkowo wyposażone w urządzenia mierzące puls, co jest ich dodatkową zaletą, umożliwiającą kontrolę stanu pacjenta.

Jaki pulsoksymetr wybrać?

Wybierając pulsoksymetr warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry: sposób pomiaru oraz funkcje dodatkowe. Niektóre urządzenia są przeznaczone do pomiaru saturacji u dorosłych i starszych dzieci. Mają one specjalny klips, który należy nałożyć na palec dłoni. Jeśli jednak konieczne są pomiary u niemowląt i małych dzieci, warto wybrać urządzenia z opaską, którą można założyć u maluchów.
Niektóre z urządzeń opcjonalnie w czasie pomiaru saturacji, mierzą jednocześnie puls, co jest dodatkowym parametrem monitorującym stan pacjenta i umożliwiającym określenie jego kondycji.

Pulsoksymetr jest urządzeniem poręcznym i wygodnym w użyciu. Warto mieć go w domu, by w razie choroby związanej z płucami lub sercem (na przykład COVID-19), móc na bieżąco monitorować stan chorego, zapewniają mu w ten sposób bezpieczeństwo i możliwość wezwania pomocy w razie potrzeby.

 

www.medseven.pl - Oddychanie, Tlenoterapia, Koflator, Respirator, Koncentrator Tlenu, Aparatura medyczna Bydgoszcz.